57. Alay Sancağını Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Teslim Aldı

57. ALAY İÇİN 15.000 GENÇ CONK BAYIRINDA BULUŞTU.

 

         Öğrenci konseyimizin Bursa’ya ve Çanakkale’ye düzenlediği gezi için 23 Nisan Pazartesi akşamı üniversitemizden hareket edildi. 24 Nisan sabahı Bursa’da kahvaltı yaptıktan sonra rehber eşliğinde Ulu Cami gezildi. Ardından Tophane ve Bursa’nın mükemmel tarihi dokusunun sindiği mekanları gezildikten sonra nefis bir iskender kebap yendi. Öğle yemeğinden sonra Çanakkale’ye yolculuğumuz başladı.

 

Oldukça keyifli geçen bir yolculuğun ardından öğrencilerimiz için ayarlanan çadırların olduğu bölgeye gidildi.  Öğrencilerimize uyku tulumları dağıtıldı ve gece askerler tarafından korunan bir bölgede geçirildi. Sabah 5.00 de tam 97 yıl önce dedelerimizin kumanyası olan kırık buğday çorbasıyla kahvaltı yapıldı. Ardından Conk Bayırında düzenlenen programa katılmak için, 57. alay vefa yürüyüşü başladı. 15.000 kişi yaklaşık 8 km yol yürüdü ve zirveye ulaştı.

 

Törende 57. Alay Sancağı Niğde Üniversitesi’nden alınarak Çukurova Üniversitesine devredildi. Sancağı öğrenci konseyi başkanımız Ahmet Serdar Tat yemin ederek üniversitemiz adına aldı. Programın ardından devam eden yürüyüş sonrasında öğle yemeğinde kumanya dağıtıldı ve Çanakkale gezildi.

 

Öğleden sonra saat 15.30 da 57. alay şehitliği ziyareti yapıldı ve Şehitler Abidesinde düzenlenen programa katılındı. 57. alay sancağının temsili devri tekrar gerçekleştirilirken mehteran takımının gösterisi öğrencilerimiz tarafından büyük beğeni topladı. Programın sonlanmasının ardından Çanakkale gezilmeye devam edildi ve akşam 57. Alay sancağına bir yıl ev sahipliği yapacak olmanın gururuyla Adana’ya yolculuğumuz başladı.

Milli manevi değerlere önem veren Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak Çanakkale Savaşından sonra bir daha hiçbir alaya adı verilmemiş olan alayın sancağına ev sahipliği yapacak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şehitler vuruldukları zaman değil unutuldukları zaman ölürler diyerek atalarımızı hiç unutmayacak, bu şanlı tarihe hep sahip çıkacak ve bizler için önemi büyük olan bu sancağı korumak için elimizden geleni yapacağız.

 

Düzenlenen programda bizlerden yardımını esirgemeyen Ç.Ü. Rektörü Sayın Prof. Dr. Alper Akınoğlu’na, Kültür Müdürümüz Sayın Bülent Sevim’e teşekkürü bir borç bilir, saygılarımızı sunarız. Ayrıca yine desteğini hep hissettiğimiz Türkiye Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Sayın Nihat Buğra Ağaoğlu’na ve programa katılan tüm Çukurova Üniversitesi öğrencilerine teşekkür ederiz.

 

57. Alay Sancağı Çukurova Üniversitesi Bahar Şenlikleri başta olmak üzere, üniversitemizin çeşitli bölgelerinde 1 yıl boyunca sergilenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.