Rektör Öğrenci Buluşması

rektor-ogrenci-bulusmasi

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT:               Değerli arkadaşlar öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Yönetim ile yaptığımız olağan toplantılara siz arkadaşlarımızı da davet ederek daha etkili ve verimli bir değerlendirme yapılmasını amaçladık. Yaptığımız duyurulara istinaden değişik fakültelerden arkadaşlarımız form ile müracaat ettiler. Aynı konuların tekrarlanmaması adına ortak sorunları ifade etmek için birkaç arkadaşımızı davet ettik. Aynı zamanda öğrenci kulüp temsilcilerini de davet ettik. Biz öğrenci temsilcileri olarak her zaman tüm öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarına çözüm yolları bulmak için buradayız ve siz de bu anlamda bugün bu toplantıya iştirak ettiğiniz için teşekkür ederim.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Gerçek gündem ile ilgili konuşmak ve sorunları samimiyet ile cevaplamak için toplanmış bulunuyoruz. Burada sizler için varız.Üniversiteye gelen arkadaşlarımızın vizyonu eğitim, öğretim, araştırma alanında kendini geliştirmektir.Bu açıdan elimizden geldiğince taleplere cevap vermeye çalışacağız.Sizleri görünce 1981 yılına gidiyorum; aileden uzak, yurt koşulları…Memur çocuğu olduğum için bende zor bir öğrencilik hayatı geçirdim..Kendi üniversite dönemimde aldığım burslarla ayın yarısını geçirebilecek durumdaydım. Hiçbir şey mükemmel değil,  herkes memnun olmayabilir Üniversitemizin fırsatları bu anlamda gerçekten iyi fakat Almanya ziyaretimde öğrencilere sunulan imkanların daha iyi olmadığını gördüm.Biz onlardan imkan açısından daha iyi bir noktadayız.

Hazırlığı Geçme Zorunluluğu Olmamasına Rağmen Bursları Kesilen öğrenciler için görüşülecek.

SORU-İİBF 2.Öğretim: İİBF  Türkçe  bölümlerde hazırlığı geçme zorunluluğu yok. Ancak başladığı halde hazırlıkta başarısız gösterilen öğrencilerin bursları kesildi. Bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Bu konuda görüşme yapacağım.

Yeni Bir Kafeterya Daha Yapılacak, Fakültere Yeni Binalar İnşa Edilecek

SORU-Hukuk Fakültesi:  Fakültemiz yer itibari ile merkezden uzak, yemekhaneye uzak, kantinimizin şartları kısıtlı. Öğlen yemekhaneye gitmek gelmek bir saatimizi alıyor. Öğle arası koşturmaca ile geçiyor.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:   Hukuk fakültesi altında iki nolu konuk evi var. Kuzey tarafında yol üzerine İkinci kafeterya öğrenci ve öğretim üyeleri için uygun olacaktır. Ocak ayında ihaleye sunulacak ve önümüzdeki eğitim öğretim yılı içinde hizmete girecek.Konu kökten çözülecek. Eczacılık fakültesi, aşağısına eğitim fakültesi yapılacak. Hastanenin kuzey tarafına güzel sanatlar fakültesi yapılacak. Projeler hazır.

Mimarlık Mühendislikten Ayrılarak Mimarlık Fakültesi Kurulacak

SORU-Mimarlık:Mimarlık öğrencilerinin güzel sanatlarla olan atölyelerinde eksiklikler var.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Mühendislik Mimarlık Fakültesineden  Mimarlık bölümünü ile Ziraat Fakültesinden Peyzaj mimarlığın ayırıp Mimarlık Fakültesi  oluşturma projemiz var.

Karataş Yüksek Okulu ile İlgili Çalışmalar Yapılacak

Soru-Karataş Turizm Otelcilik-2.sınıf: Birçok arkadaşın yerleşke ile ilgili sorunları var fakat bizim güvenlik, sağlık, öğretim kadrosu ile ilgili sorunlarımız var. İlettiğimizde yeterli cevaplar alamıyoruz. Okul Karataş’a taşındı fakat bilgilendirme yapılmadı. Birçok öğrenci okulu bıraktı, birçok öğrenci sene kaybetti.Hastane ile haftalık 4 saat görüşme yapıyormuşsunuz, kaç kere Karataş ile görüştünüz? Okulumuzun Balcalı kampüsüne taşınması gibi bir projeniz var mı? Yurt sorunu var. Sağlıkla ilgili sorunlarımız var, acil durumlar için araç gelmiyor.Geçen gün rahatsızlanan arkadaşımız için ambulans geç geldi.Bir de ikinci öğretim dersleri sabah 9 da oluyor fakat ikinci öğretim parası ödüyoruz.

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT: Öğrenci konseyi de bu konuda çalışmalar yaptı.Bizim asli görevimiz öğrencilerin sorunları iletmek.Yaz okulunda birinci ve ikinci öğretim arkadaşlarımız aynı saatte derslere girmesine rağmen harçları farklı miktarlarda ödüyorlardı. Görüşmeler sonucunda aynı miktarda harç ödediler.Bunun içinde aynı çalışmalar yapılabilir.YÖK ‘ e iletelim.

Ösym klavuzunda ne yazıyosa o uygulanır. Eğer kılavuzda Karataş yazıyorsa bunda bir bilgilendirme eksikliği yoktur.

SORU-Karataş Turizm Otelcilik-2.sınıf:Klavuzlar bu sene kayıt yaptıran arkadaşlarımız için geçerli  fakat 2. Ve 3. Sınıf arkadaşlarımız Balcalı kampüsü diye tercih yaptılar.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR: Karataş ile ilgili sorunların olduğunu biliyoruz.Karataş’a birçok yatırım yapıldı.Uygulama oteli yapıldı,otel burda yapılabilirdi fakat burda konuşamadığım sebeplerden dolayı orda yapılmış.Sizi anlıyorum ve eleştiriye katılıyorum. Ulaşım sorunu için belediye başkanı ile görüştüm. Sağlık ve güvenlik ile ilgili problemler var. Bunun çözümü içinde çalışmalar ve görüşmeler yapıyoruz.Kalkınma Bakanlığından bir yatırım alınırken Rektörlüğümüz tarafından inceleniyor, doğru olanda budur. Daha yapılalı iki yıl olmuş şimdi diyoruz ki biz bunu kampüse alalım. Yapılan masraflar var. Bununla ilgili çalışmalar yapılacak.

SORU-Karataş Turizm Otelcilik-2.sınıf:Okulumuz 2006 yılında fakülteden ayrıldı ve yüksek okul oldu.Sadece özel servis ve özel araçlarla ulaşım var.Yabancı dil derslerimiz turizmciye yeterli değil.Bu sorunun çözümlenmesi için net bir tarih istiyoruz.

Yurt Kavşağına Üst Geçit Talebimizi Yenileyeceğiz

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT: Ölüm riski demişken üst geçidi hızlandıralım. Geçen gün kaza olmuş, arkadaşlarımız yaralanmış.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR: Bunu sürekli konuşuyoruz.Oraya biz bir ışık koyduk.Işık kontrollü ve butonlu.Öğrenciler bunun farkında değil bilgilendirme için levha asacağız. Üst geçit için iki dilekçe yazdık. Fakat sonuç alamadık.Üçüncü dilekçeyi yazacağız.

3 Ders Sınavları Konusunu Değerlendireceğiz

SORU-Ömer Kaş- İstatistik: İstatistik öğrencisi olarak amacımız araştırma yapmak olduğu için ben size biraz fazla soru soracağım. Tek ders ve üç ders sınavları neden kaldırıldı? Kaldırılmasaydı okulum bitecekti.İkinci öğretimlerin en büyük sorunu ısınma sorunu.Otobüsler son durakta neden bekliyor, bu sebepten dolayı birçok öğrenci derslerine geç kalıyor. Otobüsler YADİM’e kadar değil kampüs çıkışına kadar ücretsiz olmasını istiyoruz.Kafeterya ücretlerinin fahiş olmasından şikayetçiyiz.Senato tarafından alınan kararları öğrenci işleri neden bilmiyor ya da neden yönetmelikleri okumuyorlar? Öğretim görevlilerimiz derslerde kitabı aynen okuyacaksa biz neden okula geliyoruz, evde kendimiz okusak daha verimli olmaz mı? Öğretim görevlilerimizin test edilmesini istiyoruz.

SORU-Rabia Çelik-EEM: Ben üç ders sınavları var diye plan yaptım. Öğrenci işlerine gittim, bize böyle bir bilgi gelmedi dediler.Ya yaz okulu ders kayıtları ile bütünleme tarihleri çakıştırmasaydı ve ben yazokulunda derslerimi almış olsaydım, yada üç ders sınavlarının kaldırılacağı önceden söylenseydi.

SORU-BARAN-EEE:Final sınavları geliyor.Bizim bir an önce sonuca ulaşmamız lazım.Okulu bitirmek istiyoruz.

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT: Üç ders sınavları gelirse mezun olacaklar , ikinci döneme kalmayacaklar.

Bekir Sıddık KOÇ: Bize bu konu hakkında bilgilendirme yapılmadı, biz yönetmeliği okuyarak 3 ders sınavlarının olmadığını öğrendik. Mezun olamayan arkadaşlarım üç ders sınavlarına girmek için harçlarını yatırdılar. Bu konuda yüzlerce mesaj aldık ve konunun bir an önce çöze kavuşmasını bekliyoruz.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Bu konuyu değerlendireceğiz.

Kampüsteki Sahipsiz Köpekler

SORU-Yunus Emre Kemal Dönmez- Konservatuar: 4 Aralık günü Kültür Müdürlüğünün arkadaşındaki köpekler öldürüldü. İki tanesi öldürüldü bir tanesi kurtarıldı.Ölenlerden bir tanesi telsiz talimatı ile çöpe atıldı.Bunun sorumluları kim?Bir tane köpeğimiz kaldı o da depresyone girdi hergün ağlıyor.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  : Sahipsiz çok hayvan var ve bunlar kampüs hayatını sıkıntıya sokabiliyor.Sahipsiz hayvanların uygun bir şekilde toplanıp, kısırlaştırıp, kabul edilebilir miktarını tekrar kampüs içine bırakmak gerekiyor.Bu da Büyükşehir Belediyesi’ndedir.Fakat bu anlattığınız olayı yeni duydum.4 Aralıkta burada değildim.Sorup bilgileri alacağım.Sahipsiz hayvanların zarar verilmemesi ve makul sayıda tutulması gerekmektedir.

Çalışan Öğrencilerin Sınav Durumları

SORU-Kenan Işıklı-İnşaat Mühendisliği 2.sınıf:Gündüz çalışıp gece okula gidiyoruz.Sınav haftasında iş yerimizden izin alamıyoruz.Yılda 6 hafta sınav haftası var ve hiçbir iş yeri 6 hafta izin vermiyor.İkinci öğretim sınavları akşam yapılsın.BİMER’ e sorunu ilettim.Aldığım cevap elektrik kesintilerinden sınavların aksayabileceği, haksızlıkların olabileceği, sınavlar için öğretim görevlilerine ek ücret verilmesi gereltiği ve bu sebeplerden aksam sınavlarının olamayacağı yönündeydi.Fakat bunu yapan üniversiteler var.Bizde de olabilir.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:   Konuyu inceleyelim.

Tıp Fakültesi için Yeni Projeler var

SORU-Tıp Fakültesi Öğrencisi:Alt yapımız aynı olmasına rağmen kontenjanlarımız sürekli artıyor.Çalışma alanlarımız yok.Kadavra yok.Şuan 5.sınıfım fakat daha kadavra görmedim. Laboratuarlarımız 150 kişilik fakat neredeyse iki katı kadar öğrenci ders alıyor.Öğretim üylerimiz hem derse giriyor, hem sınav yapıyor,hem de sınavlarımızı değerlendiriyor.Yani öğretim üyelerimiz isterse dersi geçebiliyoruz.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:   Fiziki koşulların farkındayız.Fakat kontenjan sorunu her üniversitede yaşanan bir sorun. Amfilerimiz yetersiz. Üç amfi var ve bugünün koşullarında yapılmış amfiler.Uygulama laboratuarlarımız ve amfilerimiz için projelerimiz var. Hastane içinde okuma salonu sıkıntımız var.Başhekim ile görüşmeler sonucunda Hipokrat salonu yakınındaki salonu okuma salonu oluşturulacak.Kadavra sıkıntımız var ve bu konuyu geçen hafta hocalarımız ile görüştük.2014 yılı içinde çözümlenecek.

 

SORU-Atlı Spor Kulübü Başkanı:Kültür Müdürlüğü bize bir bina yaptırdı fakat kaç aydır su ve elektrik yok.Birkaç fakülte bizim binamızın olduğu yere yapılacakmış,bizim binamızı yıkarlar mı?

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:   Yapılacak fakülte binalarının planı yol kenarında sizin binanız çiftliğe yakın.Diğer sorunlarla ilgileneceğim.

Otobüslerin Güzergahı Değiştirilerek Ring Sorunu Çözülebilir

SORU-Hukuk Fakültesi:Ring servislerimiz erkek yurdundan geldiği için yurttan fakülteye gitmek çok zor oluyor.Otobüs erkek yurdundan zaten dolu geliyor.Kapılarda düşme tehlikesi yaşıyoruz.Ring servislerinin artmasını istiyoruz.

SORU-İİBF-Buğra Akçaoğlu: Yurtta kaldığım için akşam ring seferleri azalıyor. Hafta sonları hiç yok.Ring hatları düzenlenecek mi?

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Yurt meselesi için yurt müdürü, sorumlu Rektör Yardımcısı ve Rektör danışmanı ile görüştük.Bu konu ile çok fazla ilgilendik.Sorunları çözmek için seferleri arttıracağız.Sefer sayılarımızı önce iki katına çıkardık,sonra bir daha iki katına çıkardık, bunu bir kontrol edelim.Büyükşehirin ilgili idaresi ile görüştük, yolları asfaltlıyoruz kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz.Biraz vakit aldığının farkındayım.Sosyal tesis kavşağından teknokente bir yol açmayı planlıyoruz.Yolu karayol kavşağına kadar uzatıp genişletmeyi planlıyoruz.Otobüsler bu yola girip sıkıntıyı azaltabilir.Ana yol olacak, yürüyüş yolu olacak,fakülte dışından geçen ve dağıtımı sağlayan bir yol olacak.Metro güzergahını düzenledik.Bir kaç hafta önce belirlendi.2014 yılında ihaleye çıkacak.Akıncılar durağından üniversiteye,üniversiteden stadyuma kadar uzayacak.

SORU-Uluslararası İlişkiler: Bölümüzün yüzde yüz İngilizce olduğu söyleniyor fakat sonra  derslerin tamamı Türkçe oldu.Almanca ve Fransızca derslerimizde kaldırıldı.3.sınıfa gelmiş arkadaşaların hala yeterli İngilizcesi yok.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  İibf’nin uluslararası ilişkiler bölümü yüzde yüz İngilizce olması gerektedir. Türkçe öğrenim vermekte.6 öğretim üyesi var.Hepsi yurt dışında doktoralı.İngilizce olası adına Bölüm başkanınızla konuşuyoruz.

SORU-Elektrik Elektronik Mühendisliği:  Elektrik elektronik mühendisliği bölümünde laboratuarlarımız yetersiz. Çağı yakalayamadık. Spor salonunu kullanamıyoruz, çünkü süreli kiraya veriliyor. Çalışanlar çok ters.Başıboş hayvanlar geceleri saldırıyor.Ayrıca keşke hocalarımız derse düzenli gelseler.

SORU-Ziraat Fakültesi:Mesleki uygulamadersimiz kredisiz ve sadece final sınavına giriyoruz.Bu dersten bütünleme olacağı dekanlık öğrenci işleri için kabul edilmişti fakat rektörlük öğrenci işleri kabul etmedi.Bütünlemeye kalan bir çok arkadaşımız bu konuda mağdur.

Kültür Müdürüğü’nde Yaşanan Sorunlar ve Salonların Durumu

SORU-Lami Ösge-Elektrik Elektronik Mühendisliği:Kültür Müdürlüğüne kulüp kurmak için başvurduğumuzda sürekli olumsuz cevaplar alıyoruz.Müdür veya çalışanlar çalışma saatleri içinde yoklar.Ünivizyon kulübü kuruyoruz.İletişim konulu bir etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz.Kültür müdürlüğü izinler konusunda çok yetersiz.Başka şehirlerdeki üniversiteler çok aktifler, hemen hemen her gün etkinlikler düzenliyorlar fakat biz etkinliklerimizi prosedür sıkıntısından dolayı yapamıyoruz.Toplantı salonları boş fakat tadilat olacak deniyor. Tadilatın ne zaman başlacağı ve biteceği konusunda net bir bilgi verilmiyor.İletişimin 4 şekilli yolu diye bir etkinlik planlıyoruz.Herseyi ayarladık fakat prosedür sıkıntılarından dolayı Konsey ile birlikte yapma kararı aldık.Kültür Müdürlüğündeki çalışanlar denetlenmeli.Ulaşılmazlık var aşılmalı.Bizde 32 kulüp var, diğer okullara göre çok az.Kulüp olarak çalışmalar yapmak istiyoruz ama Kültür Müdürlüğü sürekli engel oluyor.Binevi Kültür Müdürlüğü değil, Engel Müdürlüğü.

Bekir Sıddık KOÇ: Kulüplerin bir salonun ayarlaması prosedürler gereği 2 hafta sürüyor.

SORU -Endüstri Mühendisliği:Martta ekinlik yapmayı planlıyoruz.Fakat salonlar ne zaman tadilata başlayacak ve bitecek bilmiyoruz.20 Aralıkta etkinliğimiz var, salonlar konusunda net bişey yok.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Ocak ayında ihaleye çıkacak. Fakat 20 Aralıkta üniversiteler arası kurul üniversitemizde toplanacak.Dolayısı ile Mithat Özsandolu.Akif Kansu’da tadilat yok.

SORU-ÇÜTİK:Tiyatro kulübünün sahne eksiliği var.Bizler Mithat Özsan’da oynamaktan memnunuz fakat tadilatta olduğu tarihte bizim festivalimiz var.Amfi yoksa festivalide yapamayız.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Ne kadarlık bir amfiye ihtiyacınız var? Bu konuyu görüşelim.

SORU-Mimarlık 3.sınıf:Şiir temalı bir projemiz var.Sanatta ve doğada  çeşitli isimlerle bir fakındalık oluşturmak istiyoruz.

Prof.Dr. Mustafa KİBAR:  Güzel bir çalışma olabilir.

SORU-Toplum Gönüllüleri Kulübü:Üniversite araçlarını etkinliklerde kullanabilir miyiz? Prosedür konusunda uzun bir süreç var.Ayrıca kaynak sıkıntımız var.

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT:                Otobüsleri elbette öğrencilerin kullanması lazım.Hocam bu lüks bir talep değil.

SORU Hukuk Fakültesi:Belediye otobüslerinde en fazla ücret bizde.Yemekhane kaliteyi düşürdü.Lavaboları temiz değil.

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT: Yemekhane geçen seneye göre çok kötü. Eskiden 2,5 lira ama yemek kalitesi iyi derdik artık diyemiyoruz.

Sosyal Medyadan alınan sorular:

-İkinci Öğretimlere yemekhane hizmet versin.

-Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri kendi bölümlerinde derse girmek istiyolar.

-Yemekhane giriş çıkışlarındaki kalabalık sorunu.

Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT: İkinci öğretimler için yemekhanenin açılmasını talep ediyoruz. Daha önce ikinci öğretimlerden gelen bu talebin yetersiz olduğu söylenmişti. Açılsın eğer yetersiz olursa yine kapansın razıyız ama açılsın.Öğrenciler adına kampüsümüz içerisinde merkezi wifi internet bağlantısı talep ediyoruz..

Rektör Öğrenci Buluşması” hakkında 4 yorum

 1. ESRA

  İİBF Türkçe bölümlerde hazırlığı geçme zorunluluğu yok. Ancak başladığı halde hazırlıkta başarısız gösterilen öğrencilerin bursları kesildi. Bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz.

  Cevapla
 2. ESRA

  İİBF Türkçe bölümlerde hazırlığı geçme zorunluluğu yok. Ancak başladığı halde hazırlıkta başarısız gösterilen öğrencilerin bursları kesildi.

  Cevapla
 3. polat

  Mrhb. Acil yardiminiz gerekiyo simdi ben e devletten kayit yaptim ciktisini aldim. Bu kayittan sonra benim uni.ye gitmeme gerek var mi ? Bana bunu detayli bir sekilde anlatacak biri var mi ? Acil lutfen!!! Bazi arkadaslarim uni.den uni.ye degisiyor dediler bazilari gitmek sart dediler napcam hic bilmiyorum 🙁

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.