AKTS Konusunda Mutlu Son. Neler Yapıldı?

Çukurova Üniversitesi Eğitim Öğretim ve Lisans Yönetmeliği Değişti ve Yeni sistemle öğrenciler mağdur olacaktı. Bunun üzerine yaptığımız çalışmalar sonucunda 3 Eylül 2013 tarihinde çıkan senato kararı ile 2012 ve önceki girişliler 60 AKTS ders alabilecek. Üstten ders alma şartı 3.00’dan 2,50’a çekilerek bu konuda mağduriyet yaşayabilecek başarılı öğrencilerin mağduriyeti giderildi.

 

Gün Gün Tarafımızdan Yapılan Çalışmalar;

28 Haziran 2013: Yeni Yönetmeliğin yayınlandığı sosyal medya hesaplarımızdan duyuruldu ve öğrenci arkadaşlarımızdan yeni yönetmeliği inceleyerek bizlere geri dönüş yapmasını istedik.

1-5 Temmuz 2013: Konu Rektör ve Rektör Yardımcısına İletildi. Görüşmelerimiz sonucunda dilekçelerle bölümlere başvurulması sonucu çıktı.

8 Temmuz 2013 Yeni Lisans Yönetmeliği Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı https://www.cukonseyi.com/akts-bilgilendirme-toplantisi-yapildi-sunum-dilekceler-online-imza-eylem-plani/ Toplantıda Yaklaşık 1000 adet dilekçe dağıtıldı bunların bir kopyası ilgili bölüme diğer kopyası da rektörlüğe verilmesi istendi.

23 Temmuz 2013 Rektör hocamıza konuyu tekrar ilettik ve bizden rapor istedi.

25 Temmuz 2013 Rapor ve çözüm önerileri iletildi. https://www.cukonseyi.com/akts-raporu-ve-cozum-onerilerimiz/

28 Temmuz 2013 Öğrenci Konseyi İftar Yemeğinde Konuşma yapan Konsey Başkanı Ahmet Serdar TAT konuyu yine gündeme getirdi. Sonrasında kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar sorunlarımızı bildiğini ve çözüm için çalıştıklarını dile getirdi. İftar sonrasında Mağduriyet yaşayan öğrencilerle bir araya gelen hocamız birinci ağızdan sorunları dinledi.

28 Temmuz – 6 Ağustos 2013 Arasında Rektör Danışmanları ve bazı senatör üyelerimizle görüşmeler yapıldı.

31 Temmuz 2013 Öğrencilerin bu mağduriyet hakkında neler düşündüklerini sitemizden yayınladık : https://www.cukonseyi.com/akts-hakkinda-ogrenciler-ne-dedi/

6 Ağustos 2013 Rektör hocamızın göreve gelişinin 1. yılında ziyarete gittiğimizde konuyu tekrar gündeme getirdik. Hocamız konunun bugün yapılan yönetim kurulu toplantısı gündeminde olacağını ve haftaya yapılacak senato gündemine geleceğini söyledi.

13 Ağustos 2013 Senato toplantısı sonucunda yapılan başvurularımızın reddedildiğini ve yönetmelikte hiçbir değişikliğin olmadığı kararı açıklandı. Biz de rektör hocamıza konuyu idari mahkemeye taşıyacağımızı belirttik.

13 Ağustos 2013 Konsey Başkanımız Ahmet Serdar Konu ile ilgili açıklama yaptı: https://www.facebook.com/cukonseyi/posts/405451012894769

16 Ağustos 2013 İdari Mahkemede Yürütmenin durdurulması için dava açıldı.

16 Ağustos 2013  Twitter üzerinden ÇüAKTSile ÖğrenciniMağdurEtme tabelası ile protesto yaptık. Tabelamız ADANA TT listesinde gündeme girmeyi başardı. Tabela,  2000 den fazla tweet ve 5000’den fazla RT ile destek gördü.

19-30 Ağustos 2013 Arasında hergün en az  3 senatore mağdurlar tarafından mailer atıldı.

21 Ağustos 2013 Çarşamba günü Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar Tat Hürriyet/Çukurova köşesinde AKTS Konusu yazdı. http://ahmetserdartat.blogspot.com/2013/08/akts.html

2 Eylül 2013 Bazı Senatör hocalarımızla konu hakkında görüşmelerde bulunuldu.

3 Eylül 2013 Senato Toplantısı öncesi Rektör hocamızla son bir kez daha görüşüldü.

3 Eylül 2013 Senato toplantısında çözüm önerilerimiz dikkate alınarak kabul edildi.

4 Eylül 2013 Rektörümüz Prof Dr. Mustafa Kibar’ı Öğrenci Konseyi üyeleri olarak makamında ziyaret ederek twitterda hastag yapılan #İyikiVarsınKonseyTeşekkürlerRektörüm  diyen öğrenci
arkadaşlarımızın teşekkürleri ilettik.

Süreç boyunca onlarca akademisyen ile görüşüldü. Yüzlerce mağduriyet yaşayan öğrenci ile görüşüldü. 46 bin öğrencinin temsilcisi olarak saygı çerçevesinde rektörlükle görüşmelerimizi sürdürdük. Bir kişinin bile yasal ya da yasa dışı eylem yapmasına fırsat vermeden kurduğumuz iyi diyalog neticesinde çözüme kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

 

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi tüm öğrencilerin resmi temsilcisidir ve öğrencilerin tamamı konseyin doğal üyesi sayılır. Sizler de yaşadığınız problemleri bizlere iletebilir, yapılan her çalışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

konseylogo

 

 

 

 

AKTS Konusunda Mutlu Son. Neler Yapıldı?” hakkında 8 yorum

 1. ipek kızıl

  Arkadaşlar bizim okulda akts sistemine geçti ve yök ten geldi dedikleri için değiştirmiyorlar sizce birşey yapılamaz mı

  Cevapla
 2. Geri izleme: Çukurova Üniversitesi Mezuniyet Sınavları Hakkında Açıklama | Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi

 3. mert

  bu sistemin adaletsizliğinin göstergesi 2013 öncesi gno hesaplamada normal katsayı ile hesaplanması 2013 ve sonrası akts katsayısı ile çarpılması… büyük haksızlık benden sonra gelen öğrenciler aynı dersi yüksek kredi ile almış oluyor .. ben böyle sistemi çıkarana belalarımı eksik etmiyorum inşallah kendi çocuklarıda aynı durumda madur olur……..

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.