Etiket arşivi: çukurova üniversitesi öğrenci konseyi

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Faliyet Raporu

 

 

FAALİYET RAPORU

30 KASIM 2011 – 30 HAZİRAN 2012

 

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ FAALİYET RAPORU

                 Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi 2011-2013 Dönemi 30 Kasım 2011 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi Temsilcisi Sıdıka Küçükoğlu Başkalığındaki Divan Kurulu tarafından yönetilen ve Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu İnanç’ın hazır bulunduğu seçimlerde belirlenmiştir. Yönetim Kurulu ve Koordinatör Kurulu aşağıdaki gibidir;

 

Yönetim Kurulu Üyesi    Görevi
Ahmet Serdar Tat Konsey Başkanı
Mehmet Muhittin Nasanlı Başkan Yardımcısı
Yücel Taş Genel Sekreter
Bekir Sıddık KOÇ Halkla İlişkiler ve Bilişim Sorumlusu
Bünyamin Yıldız Sayman
Furkan Şahin Dış İlişkiler Sorumlusu
Tanju Yeşilyurt Sağlık, Spor ve Kültür Sorumlusu
Cumali Atalay Eğitim Sorumlusu
Tansu Güngör Çalışma Grupları Sorumlusu
 Sabri Tufan Genel Koordinatör
Maide İncesoy Koordinatör
Tolga Alkan Koordinatör

 

 

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar TAT, Türkiye Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar TAT, Ç.Ü. Öğrenci Konseyi’ni temsilen Adana Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesidir.

 

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin 30 Kasım 2011 – 30 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiği faaliyetler 5 konu başlığı altında toplanmıştır.

 

A-) AKADEMİK FAALİYETLER

1-) 2. Öğretim Öğrencilerinin Yaz Okulu Harçları İle İlgili Düzenleme

 • 2. öğretim öğrencilerinin sene içerisinde, derslere akşam saatlerinde girmelerinden oluşan ekstra masraf gerekçe gösterilerek, 1. öğretim öğrencilerinden alınan harç ücretinin 2 katı kadar harç ücreti alınmaktadır. Ancak yaz okulunda herhangi bir ayrım olmaksızın birinci ve ikinci öğretim öğrencileri aynı koşullarda ders görmekte buna rağmen 2. öğretim öğrencilerinden , 1. öğretim öğrencilerinin ödedikleri harç ücretinin 2 katı kadar harç ücreti alınmaktaydı. Bu durum tarafımızca YÖK Başkanlığına bildirilmiş (24 Şubat 2012 Konya / Üniversiteler Bölge Toplantısı)  ve gerekli takipler yapılmıştır. Bu takipler sonucu YÖK Başkanlığı bu durumu düzeltmiş (http://www.yok.gov.tr/content/view/1224/) ve 2. öğretim öğrencileri için yapılan bu güzel gelişme tarafımızca duyurulmuştur.

2-) Son Sınıf Öğrencilerinin Yaz Okulunda Alabilecekleri Kredi Sayısının Artırılması İle İlgili Düzenleme

 • Son sınıfta okuyan öğrenci arkadaşlarımızın, mezuniyetlerini kolaylaştırabilme adına, yaz okulunda alabilecekleri maksimum kredi saatinin 10 saatten 15 saate çıkarılması teklif edilmiş ve 15 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Çukurova Üniversitesi Senato Toplantısında kabul edilmiştir

3-) 3 Ders Sınavlarının Haziran Ayında da Yapılması İçin Yapılan Düzenleme

 • Mezun olma durumundaki öğrencilere yönelik uygulanan 3 ders sınavları her sene eylül ayında yapılmaktaydı, ancak bu durumda öğrencilerin mezuniyetleri gecikmekte ve hayata atılma süresi uzamaktaydı, Konseyimiz tarafından yapılan başvurular sonucu 3 ders sınavlarının Haziran ayında da yapılması 15 Mayıs 2012 Tarihli Senato toplantısında kabul edilmiştir.

4-) Mezun Olma Durumundaki Öğrencilere 2.00 Not Ortalaması İle İlgili Düzenleme

 • Mezun olma durumunda olup, 2.00 ortalama yapamamış öğrencilerin, FF ve FD notlarında dersleri olmaması durumda, DD ve DC notlarındaki 3 dersin 3 ders sınavında bu dersleri alınmasının sağlanması ( 5 Haziran 2012 Ç.Ü. Senato Kararı )

5.) Her Öğrenciye Bütünleme Hakkı

 • 24 Şubat 2012 Tarihinde YÖK Başkanımız Gökhan Çetinsaya’ya ilettiğimiz bütünleme talebimiz haziran ayında alınan kararla tüm üniversite öğrencilerine tanınan bir hak oldu.

 

 • B-) ARAŞTIRMA GELİŞTİRME FAALİYETLERİ

1-) Merkezi Kütüphane Kullanım Saatleri İle İlgili Düzenleme

 • Merkezi Kütüphane kapanış saatinin 16:00’dan 20:00’a çekilmesinin,
 • Merkezi Kütüphane’nin final sınavları döneminde saat 22:00’a kadar açık kalmasının sağlanması

2-) Merkezi Kafeterya Yemek Ücretleri İle İlgili Düzenleme

 • Haftalık yemek fişleri toplu alındığında 2 TL ödenmekteydi ancak tüm haftanın fişlerini alma zorunluluğu vardı, bu durum iyileştirilerek, tüm haftanın fişlerini alma zorunluluğu kaldırılarak istenilen miktarda fiş alınmasının sağlanması

3-) Rektör – Öğrenci Buluşması

 • 26 Aralık 2011 Tarihinde Mithat Özsan Amfisinde 400 öğrenci, 10 fakülte dekanı ve birçok öğretim üyesinin katılımıyla Ç.Ü. tarihinde bir ilk olarak, Rektör-Öğrenci Buluşması gerçekleştirildi. Programın moderatörlüğünü Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar TAT ve Başkan Yardımcısı M. Muhittin NASANLI yapmıştır.
  • Öğrenciler soru, görüş ve eleştirilerini yaklaşık 3,5 saat boyunca iletmişlerdir
  • Toplantı başında Öğrenci Konseyi tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Alper Akınoğlu’na bir sepet dolusu yumurta verilmiş ve bu yumurtaları Rektörümüzün öğrencilere atmasıyla, güzel görüntüler oluşmuş, bu olay medyada 256 kez haber yapılmış ve Ç.Ü. gündeme taşınmıştır.
  • Rektörümüz Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile Öğrenci Kafeteryalarında, öğrencilerin istek ve şikayetleri birçok defa dinlenmiştir.

4-) Rektör – Öğrenci Kulüpleri Başkanları Buluşması

 • 13 Nisan 2012 Tarihinde öğrenci kulüpleri başkanları ile Rektörümüz Prof. Dr. Alper Akınoğlu arasında bir toplantı tertip edilmiş ve kulüplerimiz için iyileştirme süreci başlatılmıştır.

5-) Öğrenci Komisyonları Oluşturma

 • Öğrencilerin üniversitemize karşı daha ilgili olmalarını, aktif hareket etmelerini sağlayarak gelişmelerine katkıda bulunmayı sağlamak amacıyla 15 adet komisyon, Ç.Ü. Öğrenci Konseyi’ne bağlı olarak kurulmuş ve gerekli destekler sağlanmıştır

6-) Öğrenci Konseyi Yönetmeliği İle İlgili Düzenlemeler

 • Daha katılımcı ve daha üst bir temsiliyet için Ç.Ü. Öğrenci Konseyi Yönetmeliği değiştirilmiş ve 5 Haziran 2012 Tarihli Senato Toplantısında gündeme getirilmiştir.

7-) Ulusal Ajansa Proje Yazılması

 • Adana Karataş ilçesinde balıkçılığın geliştirilmesi amacıyla hazırlanan proje Ulusal Ajans’a teslim edilmiştir.

8.) İndirim Çekleri

 • %30’a varan indirim çekleri anlaşmaları yaparak tüm öğrencilerimizin bu haktan yararlanmasını sağladık. İndirim Yapılan Alanlar: Genel İngilizce, ÜDS, KPDS, Lisans KPSS, Ön Lisans KPSS, DGS, ALES, Yurtdışı Eğitim, Yurtdışı Staj, Work and Travel…

 

C-) TANITIM VE BİLİNİRLİĞİN ARTMASINA YÖNELİK FAALİYETLER

1-) Sosyal Medya Hesapları Oluşturarak Hedef Kitleye Ulaşma

2-) İnternet Sitesi Oluşturarak Hedef Kitleye Ulaşma

 • www.cukonseyi.com  adlı bir internet sitesi oluşturulmuş ve birçok öğrenci konseyine örnek oluşturacak bir site olmuştur. İnternet sitesi üzerinden de soru ve istekler dinlenmektedir

3-) Stand Açılması

 • Ç.Ü. 2012 Bahar Şenliklerinde stand oluşturulmuş buradan tanıtım yapılmış ve yapılan faaliyetler anlatılmıştır. Standa gelen arkadaşlarımıza sürpriz hediyeler dağıtılmıştır
 • Ç.Ü. Tanıtım Günlerinde stand açılarak bilgilendirme yapılmıştır.

 

4-) Medya Yoluyla Yapılan Programlar

 • 30 Kasım 2011 Tarihinde, Cihan Haber Ajansı’na verilen mülakat ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ile )
 • 18 Ocak 2012 Tarihinde, Altınşehir Adana Dergisi ile yapılan röportaj ( Ö.K. Yönetim Kurulu ile)
 • 5 Şubat 2012 Tarihinde, Adana TV’de canlı yayınlanan Gençlik Meclisi Programına konuk olundu (Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ve Ö.K.B. Yardımcısı M. Muhittin NASANLI ile)
 • 17 Mart 2012 Tarihinde, Ç.Ü. Merkezi Kafeterya’da yapılan basın toplantısı ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT )
 • 19 Mart 2012 Tarihinde, Akdeniz TV Ana Haber Bültenine canlı yayın konuğu olundu (Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ve Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra AĞOĞLU ile)
 • 20 Mart 2012 Tarihinde, Ç.Ü. Merkezi Kafeterya’da yapılan basın toplantısı ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ile )
 • 28 Mart 2012 tarihinde Abbas Güçlü İle Genç Bakış Programı üniversitemizde düzenlenmiştir. Programda Halkla İlişikler Sorumlumuz Bekir Sıddık KOÇ söz almıştır.
 • 15 Haziran 2012 Tarihinde, Adana TV Ana Haber Bültenine canlı yayın konuğu olundu ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ile )

 

 

D-) GERÇEKLETİRİLEN ETKİNLİK ve ORGANİZASYONLAR

1-) Çanakkale Haftası Kapsamında Yapılan Faaliyetler

 • Çukurova Üniversitesi’nin tüm yemekhanelerinde ücretsiz olarak Ecdat Menüsü(Üzüm Hoşafı, Buğday Çorbası, Kuru Ekmek) dağıtımı sağlanarak, öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve personelin, Çanakkale Şuurunu hissetmeleri sağlanmış (19 Mart 2012) Bu olay medyada ve de sosyal medyada defalarca takdirle karşılanarak, üniversitemizin gündeme gelmesi de sağlanmıştır.
 • Üniversitemizin işlek yerlerine ”kına standları” kurularak isteyen arkadaşlarımız ellerine kına yaktırmış ve kınalı kuzular hissi uyandırılmıştır.
 • Merkezi Kafeterya önüne Emniyet’ten alınan 6.000 boş mermi konulmuş ve ”1 metrekareye 6.000 mermi düşmesi” canlandırılmıştır.
 • Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirilen programlara 450 kişi oturma kapasiteli salonda yaklaşık 700 öğrenci hazır bulunmuş, Sinerji Kulübü Umutcan Olmuş ve Ç.Ü. Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT’ın konuşmaları gerçekleşmiştir.
 • Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Dr. Nihat Buğra AĞAOĞLU’nun sunumu gerçekleşmiştir.
 • Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU’nun konferansı gerçekleşmiştir.
 • Etkinlikler boyunca yapılan harcamalar sponsor kanalıyla yapılmıştır.
 • Etkinikler ”Hüzün, Heyecan ve GURUR Günü” temasında gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

2-) 57. Alay Vefa Yürüyüşü

 • Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen 57. Alay Yürüyüşüne 135 öğrenci ile katılım gösterilmiştir. Katılım için başvuru herkese açık olan sosyal medya üzerinden alınmıştır. Ayrıca 4 gün süren programlarda Bursa Tarih Gezisi de yapılarak içerik zenginleştirilmiştir.

 

3-) 57. Alay Sancağının Tarafımızdan Teslim Alınması Ve Sancağın Resmi Törenle Üniversitemizde Karşılanması

 • 57. Alay Sancağı, yüzlerce üniversite öğrenci konseyi arasından Ç.Ü. Öğrenci Konseyi’ne teslim edilmesi layık görülmüştür(24 Nisan 2012)
 • And içerek gururla alınan Şanlı Sancağımız, 2 Mayıs 2012 Tarihinde Rektörümüzün de katılım gösterdiği resmi programla üniversitemizde karşılanmıştır.
 • Hukuk ve İlahiyat Fakültelerinde sergilenmiştir.
 • Ç.Ü. Mezuniyet Törenlerinde binlerce insan önünde saygıyla sergilenmiştir

 

4-) 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Yıldönümü İle İlgili Faaliyetler

 • Ç.Ü. Yönetim kadrosunun hazır bulunduğu panelde Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT Mehmet Akif ERSOY’u anlatmış ve gençlerin Mehmet Akif’ten neler anlaması gerektiğini belirtmiştir.

 

5-) Öğrenci Kulüplerinin Organizasyonlarında Bulunma

 

 • 22-23 Şubat 2012 Tarihlerinde yapılan Teknoloji ve Girişimcilik Zirvesinde açılış konuşması ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ) (Sinerji Kulübü)
 • 6-7 Mart 2012 Tarihlerinde yapılan Kariyer Günleri ’12 de açılış konuşması ( Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT ) (IEEE Öğrenci Kolu) Ahmet Serdar Tat konuşmasının ardından plaket almıştır.

 

6-) Sosyal Sorumluluk Projeleri

 • GPS Derneği ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü Kalemim Kalemin Olsun Projesine destek verilmiştir.
 • Ç.Ü. Turunçgil Gen Bahçesi’nin yapılaşmaya açılmasına yönelik imza kampanyaları düzenlenmiştir. Bu kapsamda Adana milletvekilleri ve büyükşehir yetkilileriyle görüşülmüştür.
 • Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından yürütülen ”Dumansız Kampüs” Projesi için İstanbul’da Dumana Dur De yürüyüşüne, Ç.Ü.Ö.K. Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatörü katılım göstermiştir.

7.) Tarım Öğretiminin 166. Yılı Etkinlikleri

 • Çukurova Ziraat Fakültesi tarafından her yıl kutlanan, Vali, Rektör, Dekan , ZMO başkanın da konuşma yaptığı törenlerin açılış konuşmasını Halkla İlişliler Sorumlumuz Bekir Sıddık KOÇ yapmıştır.

8- ) İş  Adamları İle Yapılan Toplantı Ve Görüşmeler

 • İş adamları ile öğrenci arkadaşlarımızı buluşturan yemekli toplantılara katılım gösterilmiştir.

9-) Valilik ve İlçe Belediyeleri İle Yapılan Görüşmeler

 • Adana Valiliği ile Vali Yardımcıları ile 2 kez görüşme yapılmış ancak öğrenciyi kucaklayıcı bir tavır görmeksizin, görüşmeler olumlu geçmemiştir.
 • Çukurova ve Seyhan İlçe Belediyeleri ile birer kez görüşme yapılmıştır.

 

 

 

 E-) KATILIM GÖSTERİLEN YURTİÇİ/YURTDIŞI PROGRAMLAR

1-) Yurt İçi Programlar

 • Türkiye Öğrenci Konseyi faaliyetleri kapsamında Ç.Ü. Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar TAT  tam 13 kez şehir dışı toplantı/organizasyon/görüşme/çalıştaylara katılım göstermiştir. ( Ankara, İstanbul, Isparta, Tekirdağ) Başkanımızın gerçekleştirdiği görüşmeler aşağıdaki gibidir.
 • TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile 2 kez

 • Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile 4 kez
 • YÖK Başkanımız Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA ile 4 kez
 • Sağlık Bakanlığı Üst Düzey Yöneticileri ile birçok kez
 • Yerel Yönetimler ile birçok kez görüşülmüştür

 • 11 Mayıs 2012 Tarihinde Ankara’da yapılan Bitki Islahçıları Etkinliğine, Ç.Ü. Ö.K. Halkla İlişkiler ve Bilişim Sorumlusu Bekir Sıddık KOÇ, ve bölüm temsilcilerimizden Onur ÖZER katılım göstermiş ve bu etkinlikte ödüllendirilerek Ç.Ü. başarı ile temsil edilmiştir.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen Gençlik Çalıştayına katılım (Adana)
 • İzmit belediyesi tarafından düzenlenen Gençlik Çalıştayına katılım (Adana)
 • Türkiye Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen Genç Anayasa Çalıştayına katılım ( Isparta)
 • Yarının Liderleri Zirvesi Ödül Törenine katılım. (İstanbul)

2-) Yurt Dışı Programlar

 

 • 8-11 Mayıs 2012 Tarihlerinde gerçekleştirilen G20/Y20 Mexico Youth Summit / G20/Y20 Meksika Gençlik Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen oluşturulan 7 kişilik heyet üyesi olarak Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT katılım göstermiştir
 • 8-13 Temmuz 2012 Tarihinde Belçika’da yapılacak NATO Gençlik Zirvesi’ne Ö.K.B. Ahmet Serdar TAT, Türkiye’yi temsilen kurulan 6 kişilik heyete davet edilmiştir.

F-) YÖNETİM VE İDARE İŞLEYİŞ

1-) Rektörlük İle Yapılan Toplantılar

 • Rektörümüz ile Öğrenci Konseyi Başkanımız haftalık görüşmeler gerçekleştirmişlerdir (her hafta gerçekleşmiştir)
 • Ç.Ü. Merkez Kampüs’te yapılan senato toplantılarına katılım gösterilmiştir.

2-) Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu Toplantıları

 • Ç.Ü. Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu, 30 Kasım’dan bu yana tam 13 kez toplanarak harcadığı emeği ortaya koymuştur

3-) Öğrenci Konseyi Genel Kurul Toplantıları

 • Ç.Ü. Öğrenci Konseyi Genel Kurulu 3 kez toplanmıştır

Öğrenci konseyimizin günlük faaliyet raporlarına www.cukonseyi.com/gunluk adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Raporu PDF formatında okumak için Faliyet Raporu Kasım 2011 – Haziran 2012üzerine tıklayınız, indirmek için sağ tıklayıp farkı kaydeti seçiniz.

 Bizi Takip Et

 

Öğrenci Konseyi’nden Ses Getiren Organizasyon

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin organize ettiği Öğrenci Rektör Buluşması ulusal basında geniş çapta ses getirdi.

Toplantı başında öğrencileri bir süpriz bekliyordu. Bu kez Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu öğrencilere yumurta fırlattı. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım mesajı ile birlikte öğrencilere çikolatalı yumurtalar fırlatıldı ve Çukurova Üniversitesi tarihinde ilk kez gerçekleşen rektör öğrenci söyleşisine geçildi. Şöyleşi hakkında geniş metni daha sonra sitemizden yayınlayacağız.. Şimdi söyleşinin basındaki yansımalarına bakalım.

Organizasyon ulusal basında da büyük ses getirdi.. İşte çıkan haberlerden bazıları..

Anadolu Ajansı AA

Doğan Haber Ajansı DHA

İnternetHaber

Milliyet

Takvim

Gazete5

Dipnot TV

Posta

Sabah

Memurlar.net

HaberTürk

Sondakika

TRT

Haberler.com

Ekspress Gazete

Haber3

Hürriyet WebTV

Aktif Haber

Kanal A

Hürriyet

Ahaport

Zaman

Aktif Haber

Mynet

F5 Haber

Star

Ensonhaber

TRT Türk

Adana Haber Merkezi

Gazeteport

Haber365

e-Kolay

Haber7

Nethaber

İstanbulhaber

İhlasSonDakika

Habertürk 2

 

 

ve buraya henüz yazmadığımız  yüzlerce  internet sitesinde haberimiz video ve fotoğraf destekli olarak okuyucularla buluştu..