AKTS Hakkında Öğrenciler Ne dedi?

ONLİNE DİLEKÇEYLE GELEN ÖĞRENCİ YORUMLARINDAN BAZILARI  

https://www.cukonseyi.com/akts-online-imza/

 konusma-balonu-akts

Merve Doğanay / İngilizce Öğretmenliği

Ortalamam 2.97 ve ders alamıyorum. Ders almak için yaz okuluna kaldık ve mağdur olduk. Uygulama yapılacaksa bile bundan sonrakilere yapılmalı. Benim gibi bir sürü arkadaşım var. Gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.

 

Mehmet ÜNSAL / Elektrik Elektronik mühendisliği

Yeni gelenlerle birlikte başlayabilir ancak bölümdeki derslerin yarısını önceki sisteme göre almış diğer yarısını da yeni başka bir sistemle almak doğru değil. Bizler planlarımızı kendi sistemimize göre yapmıştık. Bu değişiklik, zaten zor olan bölümümüzde, öğrenciye tekrar bir çelme takmak oluyor.

 

Ahmet Çoksağır / Makine Mühendisliği

Bu sistemin yeni üniversiteye başlayan arkadaşlara uygulanması gerekiyor. Biz bu sistemle üniversiteye gelmedik bunun için gerekirse yasal yollara başvuracağız.

 

Tülay kozan / İngilizce Öğretmenliği

2 yıl Almanca öğretmenliği okudum ve bırakıp İngilizce öğretmenliğine yerleştim 1988 doğumluyum ve hala öğrenci olmanın yanı sıra bir yıl erken bitirmek için verdiğim tüm emeklerim ne yazık ki boşa çıkacak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Şayet üstten ders almak için 3 ortalama şartı geçerliliğini korursa bir yıl hiç ders alamayacağım. Üçüncü sınıf derslerini bitirdim ve bu yıl son yılım olacakta gerçekten benim ve aynı durumda olan tüm arkadaşlarım için bu sistem tüm emeklerimizi, gayretlerimizi boşa çıkaracak ayrıca bir yıl bos sonra tekrar okula gelmemiz gerekecek. Ben gecen yıldan mezun olacağım planıyla dershane kaydımı yaptırdım ve gitmeye başladım kpss için peki simdi biz ne yapacağız?

 

Şule Azman / İngilizce öğretmenliği

Eğer bu sistem olursa iki ders yüzünden okulum uzayacak, son yılımızda bu yapılmamalı en azından 2013 girişlilere kadar.

 

 

 

Gizem Hallaçeli / Matematik

Okulum 1 yıl uzamış durumda. Yeni sistemde dönemde 45 kredi almamız sağlandı ama ikinci dönemde derslerim 48 kredi olduğu için alamayacağım ders olacak ve bu okulumun fazladan 1 yıl daha uzaması anlamına geliyor. Akts, eski sisteme eşdeğer bir şekilde yapılsaydı şuan dönemde 60 akts’lik ders almamız gerekirdi. Sadece 1 ders için koca bir yıl beklemek mağduriyetimin göstergesi.

 

Rukiye Atçı / Matematik

Okulumuz uzayacak, lütfen bizden sonrakiler için geçerli olsun.

 

Eren TUTSOY / Hukuk

Yeni AKTS sistemi biz öğrencilere alttan aldıkları ders için gereksiz olarak zarar vermektedir. Benim gibi hem çalışıp hem okuyan öğrencilerin zorlukla okuduğu bu bölümde yeni getirilmek istenen sistem öğrencilerin okul uzatmasından başka bir şeye neden olmayacaktır. Bize verilen AKTS miktarı yeterli olmayıp daha da arttırılmalıdır ve bu şekilde biz öğrencilerin yıl uzatmadan mezun olabilmemiz hem ailelerimize hem de kendi hayatımıza boş yere bir yıl feda ettirmemiz adına önemlidir. Gereğinin özenle yapılmasını arz ve talep ederim.

 

Mehmet Akif Palta  / İngilizce Öğretmenliği

Sistem 2013 girişlilerden itibaren uygulansın, diğer türlü çok öğrencinin canı yanacak. Oyunun ortasında kural değiştirilmez. Hepimiz planlarımızı önceki yönetmeliğe göre yaptık. Bizi mağdur etmeyeceğinizi biliyoruz.

 

İsmail Şimşek / Bilgisayar Mühendisliği

Bu yıl son yılım ve bir dönemde 5 ders alttan almam gerek yeni yönetmeliğe göre bölümü bir yıl uzatmış olacağım. Böyle bir uygulama bu yıl giriş yapanlara uygulanmalı. Bizim suçumuz ne?

 

Ahmet Salih YILDIRIM / Makine Mühendisliği

Biz bu üniversiteye AKTS sistemi ile gelmedik ve bu sistemi istemiyoruz…

 

Kaan Turan Taban / Çevre Mühendisliği

Bu sistem bizim okulumuzun uzamasına sebep olacak, lütfen gereğini yapalım!!

 

Taner Konak / Elektrik Elektronik Mühendisliği

2014 bahar sezonunda mezuniyet durumunda olan özellikle benim gibi olan arkadaşlar açısından son derece sorun yaratacak ve ekstradan okulumuzun ders alamadığımız için uzamasına sebebiyet verecek olan bu akts sisteminin yeniden düzenlenip öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesini istiyorum.

 

 

Şeyda Güven / Jeoloji Mühendisliği

Ben AKTS’nin 60 a çıkartılmasını istiyorum. Çünkü seneye 2.dönem alamadığım ders olduğu için okulum 6. seneye uzuyor. Lütfen bu söylediklerimizi değerlendirin.

 

Zekiye Adıbelli / İngilizce Öğretmenliği

Bir an önce çözüm bulunsun üstten ders almak için ortalama tekrar 2.50 ye indirilsin.

 

Murat Gök / Elektrik Elektronik Mühendisliği

Yeni akts sisteminin öğrencileri mağdur bıraktığı açık bir şekilde göz önündedir. Bu mağduriyetimizin acilen giderilmesi adına yeni sistemin kaldırılmasını arz ederim.

 

 

Gökhan Sabit / İngilizce Öğretmenliği

Benim kaydım 3. sınıfta olmakta; fakat 3. sınıfın bütün derslerini almış bulunmaktayım. Ve GNO 2.50’nin üzerindedir. 4. Sınıfa sorunsuz geçmek istiyorum. 3. sınıftan hiçbir dersim kalmadığı için bir sene beklemek istemiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Emine Çiğdem Dalak / Matematik

Bu değişikliğin tarafımın mağdur etmemesi amacıyla dönemde alabileceğim ders sayısının üniversiteye kaydımın yaptırdığım şekliyle bir dönemde 30 saat şartına göre belirlenmesi amacıyla ilgili yönetmelikte tekrar düzenleme yapılması hususunda gereğinin yapılmasını istiyorum.

 

 

 

Muhammed Emin DAL / Maden Mühendisliği

Tüm planlarımızı 36 saat üzerinden yapmışken böyle bir sistem getirerek bizleri telafisi olmayan bir mağduriyete uğratmaktasınız. Lütfen bir de öğrenciler açısından bakın bu duruma teşekkürler şimdiden…

 

Mehmet Anıl Parlak / Matematik

AKTS ile mezuniyetim gecikecek ve mağduriyet hali oluşacak. Bu haksızlığın derhal giderilmesini temenni ediyorum.

 

 

Lami Ösge / Elektrik Elektronik Mühendisliği

Öğrencilerin 1 yıl uzatması sayın senato üyeleri için bir elini havaya kaldırıp indirecek kadar kısa bir zaman değildir. .

 

Kadir Koparan / Matematik

Size kızmıyorum ! bu ülkede ne zaman bir sistemi yenilemeye kalksalar önce planı yaparlar plan yapıldığı gibi direk uygulamaya sokarlar sonrada plan tutmayınca tekrar yeni bir plan yeni bir uygulama… Bu şuna benzer önce altyapını halledersin sonra şehir kendiliğinden oluşuverir zaten yok hayır bizim ülkemizde önce şehri kurarlar sonra altyapı mamafih altyapı sorunlarıyla uğraşır dururlar sizin şuanda bizlere yaptığınızla aynı hesap !

 

Sercan Benli / İngilizce Öğretmenliği

İçimizde ben dahil mezuniyeti hayati önem tasiyan insanlar var. Cü lu olmaktan duyduğumuz gurur utanca dönüşmesin. Yanimizda olun

 

Ahmet Serdar Tat / EEM Öğrencisi/ Ç.Ü. Öğrenci Konseyi Başkanı

Akts için çözüm çok yakin… Donemde 60 Akts, Bir donemde 2 staj ve üstten ders alabilmek için tekrar 2.50 Gno. @cukonseyi ni takip edin…

AKTS Hakkında Öğrenciler Ne dedi?” hakkında 14 yorum

 1. Hakan Bingöl

  Bu kararda emegi geçen insanlar da nasıl bır düşünce vardı bilmioruz ama bu sistemi Çukurova Üniversitesi’nin bir üyesi olarak ben de istemiyorum #direnKonsey , #direnÇÜ

  Cevapla
 2. Elif Acar

  Bu sistem tüm öğrencilere uygulanırsa ortaya büyük bir haksızlık çıkacak sırf bu yüzden okulunu uzatan arkadaşlarımız olacak.İş mahkemelere kadar gidecektir çünkü mevcut sisteme göre haraket etti birçok insan ve sistemin bir anda değişmesi koşulları da değiştirecektir.Ayrıca şu an sadece yaz okulu sürecinde olan insanlar dışında bu olaylardan haberi olan çok insan olduğunu sanmıyorum tam bir şok hali olacaktır.Sistemin uygulanıp maduriyetin giderilmemesi durumunda çok zor zamanlar bizi bekliyor demektir.Yeterince zorluk yokmuş gibi üstelik.

  Cevapla
 3. servet ünsalan

  1 yıl önceden anketler yapılıyor (akts kredilerini belirlemek için) lakin bu anketlerin neden ne için yapıldığı açıklanmıyor ,sonra bir anda bir duyuruyla sistemin değiştiğini görüyoruz.daha en başından koordineli bir şekilde,bakın arkadaşlar ,biz bu sistemi değiştireceğiz,akts denilen bir sistem getireceğiz,alabileceğiniz dersler muhtemelen azalacak,buna göre hareket edin ,ilerde yaz okulu olamayacak vs neden denilmedi.neden açıklanmadı .bu hareketleriyle biz öğrencileri ve bizim temsilcimiz olan öğrenci konseyi üyelerini yok saymışlardır.dilerim ki bir an önce bu yanlıştan dönülür.

  Cevapla
 4. Yusuf Tekin

  Kimsenin haberi olmaksızın ortaya konan yeni yönetmelik ve mağdur olacak onca insan var bu üniversitede.Bir AKTS yüzünden dönemi uzayacak ortalaması 3.00 nın altında olduğu için üstten ders alamayacak onca insan ne yazık ki.Senatonun öğrenciyi bu kadar düşünmeksizin hareket edebileceğine inanmak istemiyorum bu bir vicdan meselesi ki eğer AKTS illa ki uygulamaya koyulacaksa adil olan doğru olan bunun 2013 girişlilerden itibaren uygulanmasıdır vesselam…

  Cevapla
 5. Asena Yılmaz

  Zaten yeteri kadar uzamış olan okulum bu sistem yüzünden dahada uzayacak.2010 girişliyim ve ben Çukurova Üniversitesine girdiğimde böyle bir sistem yoktu.Yeni gelenleri kapsaması gerektiğini düşünüyorum.

  Cevapla
 6. kubra kaplan

  Bu nasıl bir şeydir son siniftayim ve okulumu bir sene yoktan uzayacak.bu uygulamanın yeni gelenlerle başlaması gerekir.bir an önce mgduriyet giderilmeli.

  Cevapla
 7. necati

  ya cinnet gecirmemek mumkun degil ya 89 dogumluyum hala unideyim bir an once mezun olim diyorum son donemim ve kredim yetmedigini ogreniyorum yaz okuluna kaldik but lere kaldik ya biz daha ne yapalim ya bizim sucumuz ney arkadas bizden sonrakiler akts ile kredi alsinlar ya !!!

  Cevapla
 8. necati

  bu sorunun cozulmesi gerekiyor bu sene 5.senem ve mezun olma dusuncesiydeyken bu akts nerden cikti ya gerekirse her yola basvuracagiz bu sorunun cozulmesi icn !!!

  Cevapla
 9. Geri izleme: AKTS Konusunda Mutlu Son. Neler Yapıldı? | Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi

 10. güzel sözler

  Sistem yüzünden bir çok arkadaşımız başarılı olduğu takdirde bile sırf 1 2 ders yüzünden sorun yaşabilicekler bence bu tekrardan düşünülmeli ve ona göre hareket edilmeli

  Cevapla
 11. bekir

  Bu başarısızlık AKTS yüzünden. Bunun çözümü hemen hemen yapılmalı. Nasıl yapılırsa yapılsın kesinlikle düzeltilmeli.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.