Çukurova Üniversitesi Mezuniyet Sınavları Hakkında Açıklama

cukurovauniversitesi

Öğrenci arkadaşlarımızın son dönemde sıkça dile getirdikleri ve haklı endişelerini duydukları ‘yaz okulu açılması’ ve ‘mezuniyet sınavlarının durumu’ hakkındaki sorulara ilişkin detaylı bir açıklama yapılarak sağlıklı bir bilgilendirme yapılması ihtiyacı duyulmuş ve gelişmeler aşağıda kronolojik sıralaması ile belirtilmiştir.

Öncelikle Konseyimizin, sadece, ‘’ÖN LİSANS VE LİSANS  EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ’’  üzerinde önceki dönemlerde (2011-2012, 2012-2013), öğrenci arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapmış olduğu başlıca çalışmalar aşağıdaki gibidir:

 • 1. Öğretimin 2 katı olan, 2. Öğretim Yaz Okulu ücretlerinin 1. Öğretim ücretleri seviyesine çekilmesi/yarıya indirilmesi
 • Yaz okulunda alınabilecek ders kredilerinin 2009 ve öncesi öğrenciler için 15’e çıkarılması
 • Şubat ve Eylül aylarında yapılan 3 ders sınavları olarak belirtilen mezuniyet sınavlarının, Şubat Eylül ve HAZİRAN aylarında yapılmasının sağlanması
 • 2012-2013 senesi içerinde alınan YAZ OKULU’nun kaldırılması kararının bozulması ve YAZ OKULU’nun 2013 yılında da yapılmasının sağlanması

Gibi konularda çalışmalarımızı öğrenci lehine sonuçlandırdık. Bu değişikliklerden sonra Üniversite Yönetimi 2013 yılında ilgili yönetmelikte BLOGNA Süreci doğrultusunda, kapsamlı değişliklere gitmiş ve aşağıda belirtilen başlıca kararlar alınmıştır.

 • Bir dönemde alınabilecek ders sayısı 36/30 saat yerine 45/40 AKTS olarak değiştirilmiştir.
 • Yaz Okulu’nun kaldırılması kararı alınmıştır.
 • Üstten ders alınması için gerekli GNO 2,50’den 3,00’a yükseltilmiştir.
 • 3 ders sınavlarının iptali kararı alınmıştır.

Bu kararların ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda, öğrenci lehine olup ancak değişikliklerin aniden yapılması ve eski sisteme göre program yapan öğrencilerin lehine olmayan durumlar doğurması nedeniyle yukarıdaki maddeler üzerine yapmış olduğumuz çalışmalar ve alınan sonuçlar aşağıdaki gibidir:

 • Üstten ders alınması için gerekli GNOnun 2,50’den 3,00’a yükseltilmesi:

Talebimiz doğrultusunda tekrar eski haline getirilmesi sağlanmış ve 2,50 GNO şartı getirilmiştir.

 • Bir dönemde alınabilecek ders sayısı 36/30 saat yerine 45/40 AKTS olarak değiştirilmesi: Başta ilgili yönetmelik değişikliği için üniversiteye dava açılması olmak üzere yapılan kampanyalar ve uygulanan eylem planı ile değikliğin mağduriyete sebep vermeyecek şekilde düzenlenmesi ve 2013? Öğrenciler için 60 AKTS olarak değiştirilmesi sağlandı. Ayrıntılar için bknz: https://www.cukonseyi.com/akts-konusunda-mutlu-son-neler-yapildi/

 

 • 3 Ders sınavlarının kaldırılması: 3 Ders sınavlarının kaldırılmasına yönelik yapmış olduğumuz itirazı, üniversite adına en yüksek karar alma organı olan üniversite senatosu değerlendirmiş ve ilk toplantıda itirazımız reddedilmiştir. Ancak sonrasında yapılan çalışma ve kampanyalarla 28.01.2014’te yapılan 2. Toplantıda:  2014 Şubat dönemi için 1 kereliğine: 3 Ders yerine 1 Ders sınavlarının getirilmesi karara bağlanmıştır. İlgili karar için bknz: http://www.cu.edu.tr/tr/kararlar/28.01.2014%20tarihli%20senato%20kararlar%C4%B1.pdf

 

Şu andaki mevcut durum nedir?

20.05.2014 itibari ile 3 ders veya tek ders sınavları olarak belirtilen mezuniyet sınavları ve yaz okulu akademik takvimde yoktur.

 • Yaz Okulu’nun Getirilmesi senato tarafından reddedilmiştir.
 • Mezuniyet Sınavlarının Getirilmesi Konusunda, Nisan ve Mayıs 2014 aylarında yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda:

2014 Şubat ayında yapılan tek ders sınavlarının sürekli yapılmasının sağlanması teklifimiz en son olarak 20.05.2014 tarihinde, Rektör Hocamız Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Azmi YALÇIN ve Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT’ın yapmış olduğu 3lü toplantıda değerlendirilmiştir. Bu toplantı neticesinde tek ders sınavlarının sürekli olmasının sağlanması noktasında yapılacak yönetmelik değişikliği 27.05.2014 tarihli senatoda görüşülecek ve ilgili senato toplantısına Öğrenci Konseyi Başkanımız Ahmet Serdar TAT da katılarak öğrenciler lehine görüşlerini paylaşacaktır.

Tüm arkadaşlarımıza duyurulur.

 

 

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı

konseylogo

Çukurova Üniversitesi Mezuniyet Sınavları Hakkında Açıklama” hakkında 12 yorum

 1. Elif Acar

  2009 girişli olup hazırlık okuduğu için bu sene son sınıfta olan ve mağdur olan kaç kişi var….Geçen sene iki kere 3 ders sınavı yapıldı,haziran ve eylül’deydi sanırım.2 ders için okulunu uzatacaklara büyük bir haksızlık var.Yaz okulu zaten yok.Sistem değişiyor madem değiştiği sene okula giriş yapılanlara uygulanmalı.5 senemiz 2 ders yüzünden heba olacak.Hocaların kağıt okuma gafletinden kurtulmak için binlerce insan yok yere okul uzatacak.Yazıklar olsun.

  Cevapla
 2. umut gölcü

  2011 grisliyım alttan 2 dersim var tek ders sınavı onaylanırsa 1 ders yüzünden dönem uzatacam bu hangi vicdana sıgar zaten geliri düsük ailelerin cocuklarıyız EN DOGRU KARAR 3 DERSİN GERİ GETİRİLMESİDİR

  Cevapla
 3. İbrahim

  Ee 27 mayıs ta ne oldu şimdi? Tarih olmuş 20 Haziran canım hocam tek hoca iki dersten mağdur olduğum içinmidir bilmiyorum Pazartesi bütünlemeler başlayacak hâlâ final sonuçlarımızı açıklamadı. Sınav olmuşuz 3 Haziran, tarih olmuş 20 haziran… Her şey bana karşı diye düşünmeye başladım 🙁

  Cevapla
 4. semih

  2. dönemden kalan 2 dersim icin okulum 1 yıl uzamıstır, 3. dersten 1 derse indiren ve bizi vicdansız hocaların kucagına atan senatoya sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

  Cevapla
 5. feyza

  2009 girişli olanlar ve 2dersi kalanlar için.bi uygulama olmali.bu kadar adaletsizlik.olmaz

  Cevapla
 6. özkan

  2010 girişliyim.şu an 2 dersim kaldı. ben kayıt yaptırdığım sene 3 ders sınavı vardı.madem kalkacak kabul edilen yıldan sonra ki girişliler için kalksın.şu an 3 ders sınavı olsa mezun olabileceğim..

  Cevapla
 7. AHMET TAŞ

  Çukurova Üniversitesinde okuyorum DDli dersim FFolduğu için 1.97 ortalamayla mezun olamıyorum acaba 2015 yılında bir hak daha vermezler mi bir sınav hakkı daha yoksa bir ders yüzünden yarım dönem okul uzuyor.

  Cevapla
 8. ayşe dönmez

  Bahar döneminden tek dersi kalan bir öğrenci Şubat’ta ki tek ders sınavına girebilir mi? Girebilirse ders almayacağı halde güz döneminde harç şart mı ? Yönetmeliklere baktım fakat çok belirsiz bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 9. Ziya Gören

  Yaz okulunu kaldırın 3 ders sınavını kaldırın buda yetmezmiş gibi 60 Akts yi 40 Akts ye düşürün. Bu nası bi sistem yahu öğrenciyi düşünen yok zaten.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.